Vainosim upurus?

Sākot ar nākošā gada 1. janvāri, plānots ieviest likumu par obligātām atstarojošām vestēm velobraucējiem diennakts tumšajā laikā. Ieinteresētība par velosipēdistu drošību vai drīzāk prasmīga izvairīšanās no aktuālajiem jautājumiem par veloceliņiem un ielu apgaismojumu? Vai varbūt – apzinoties, ka tos, kam 7. sērijas zināmas markas auto, tāpat neapturēsi, vieglāk uzvilkt vesti miermīlīgajam velosipēdistam?

No Velokurjera viedokļa – šķiet, šīs idejas autoram nav bijusi īpaša saskarsme ar velosipēdu. Ja neērtas, neelpojošas vestes uzvilkšana nesagādās problēmas tantei, kas minas no tirgus ar veco, uzticamo Aиcтu ar 10km/h lielu ātrumu, tad tā var izrādīties ļoti traucējoša šosejas riteņbraucējam – sportistam treniņā pēcpusdienas stundās (tumsa rudens-ziemas periodā taču iestājas ātri)… Vai bezjēdzīgi traucējoša kurjeram, kuram no vestes labuma nekāda – lielā, pamatīgi atstarotājiem apzīmētā soma jau ir mugurā. Varbūt idejas autoram – un visiem traucētajiem autovadītājiem – piedāvāt doties karstas vasaras nakts velobraucienā ar augšminēto vesti mugurā? Bet varbūt vienkārši ietīt sevi celofāna maisā? Vilinoši? Ērti?

Pamatīgas neērtības tiktu radītas arī velosipēdu nomas punktiem un to klientiem; vieniem savos izdevumos būtu jāierēķina dažādu vestu iepirkšana un to vēlāka regulāra apkope, otriem jālauza galva, kā palikt nesodītiem, ja konkrētais nomas punkts vestes nenodrošina.

Vestes neizraisītu pretenzijas, ja tās būtu tikai kā alternatīva. Kāpēc gan nepiedāvāt izvēli starp vestēm un apgaismes lampiņām? Priekšējā lampiņa balta, aimugurējā sarkana, mirgojoša, jo šādu gaismiņu grūti sajaukt ar citu satiksmes dalībnieku signāliem. To varētu darbināt sliktas redzamības apstākļos, ne vien tumšajā diennakts laikā. Velokurjerā šādas lampiņas ir pierasta lieta, tās ir arī ļoti populāras pārējo riteņbraucēju vidū. Vienkāršākās lampiņas maksā tikai mazliet vairāk par atstarojošajām vestēm, turklāt tieši tās labprātāk lieto jaunatne, aktīvākie velobraucēji.

Velokurjeram padomā šī likuma projekta ieviesējiem ziņot savu viedokli. Neklusēsim!