“Velokurjera” komandas un Latvijas Riteņbraucēju apvienības biedru veloekspedīcija uz Kuršu kāpu

07.-09.07.2018 Velokurjera komanda kopā ar Latvijas Riteņbraucēju apvienības biedriem devās saliedējošā ceļojumā uz Kuršu Kāpu, lai izzinātu velotūrisma iespējas un veloinfrastruktūru.Juras_varti

Par Kuršu kāpu sauktā Baltijas jūras pussala ir 98 kilometrus gara, 0,4 – 4 kilometrus plata zemes strēle. Lietuvā ietilpst Kuršu kāpas ziemeļu daļa aptuveni 50 kilometru garumā – no Kāpugala līdz Nidai, savukārt dienvidi ietilpst Krievijas sastāvā. Dēļ gleznainajām aināvām tā nodēvēta par jūras, vēja un smilšu radītu brīnumu. Tā ir iekļauta UNESCO Pasaules dabas mantojumā un tā šobrīd ir īpaši aizsargājama Kuršu kāpas nacionālā parka teritorija.

Mūsu ceļojums sākās no piektdienas vakarā. No Rīgas devāmies uz Elijām, kur palikām teltīs pa nakti. Sestdien ceļu turpinājām līdz Klaipēdai, no kurienes ar prāmi pārcēlāmies uz Kuršu kāpu. Jāpiebilst, ka būt par velosipēdistu ir izdevīgi- uz viņiem, atšķirībā no autovadītājiem, neattiecas maksa par iebraukšanu aizsargājamā parka teritorijā! Pavisam netālu no pārceltuves atrodas Lietuvas Jūras muzejs un delfinārijs. Muzejs ar daudzveidīgo un neparasto ekspozīciju ir iekārtots kādreizējā 19.gs. militārā cietokšņa ēkā, savukārt delfīnu un jūras lauvu jautrās izrādes, kurās dzīvnieki dejo, dzied, vizina laivu virzienā kādā no skatītajiem dod neaizmirstamas emocijas. Savukārt Raganu kalns pārsteidz ar koku fokloras skulptūrām.juras_muzejs

Tālāk ceļš turpinājās pa sakoptu veloceliņu. Visa Lietuvas posma garumā (~ 40 km) veloceliņš ir asfaltēts. Brīnišķīgs, atsvaidzinošs gaiss!

Naktī palikām teltīs Nidas apkaimē. Nida ir omulīgs ciems, kas valdzina ar savu rāmo eleganci un sakoptību un kurā iekārtotas daudzas viesnīcas. Un svētdien devāmies atpakaļ. Mums uzspīdēja saule.

Netālu no Nidas Pārnidas kāpā ir iekārtots skatu laukums. No tā paveras Kuršu kāpas daudzveidību atklājoša panorāma – ziemeļos redzami Nidas eleganto namu rudie jumti, austrumu pusē – Kuršu līcis, ko rotā jahtu gaišie silueti, dienvidos – plašās smilšu kāpas, t.i. Baltijas Sahāra, un rietumu pusē – jūra ar viļņu baltajām galotnēm. Uz dienvidiem no Juodkrantes atrodas Pelēkā kāpa, kuras ainavas mēdz salīdzināt ar tuksneša ainavām ar mainīgām smilšu krāsām.

Kopumā jāsecina, ka rajons ir skaists un interesants un veloinfrastruktūra labi attīstīta. Ir nepieciešamība, veidot veloceliņa turpinājumu gar Baltijas krastu arī Latvijas teritorijā kā tas ir ieplānots EuroVelo 10. maršutā.