SIA “Velokurjers” Lielajā talkā Lojas upē!

lojaklints

21.aprīlī visā Latvijā norisinājās Lielā talka, un, kā ik gadu, tanī piedalījāmies arī mēs, SIA "Velokurjers".

Ja iepriekšējos gados apgādājām Rīgas talciniekus ar atkritumu maisiem, šogad visa gada garumā esam atbildīgi par Latvijas upju sakopšanas talku koordināciju.

Šobrīd mūsu aktuālais projekts ir Lojas upīte, kas iztek no Jērkules ezera pie Krimuldas un 26 kilometru garumā līkumo līdz ietekai Gaujā pie tilta Murjāņos. Upe ir slavena ar daudzām smilšakmens klintīm, kur atrodamas arī bruņuzivju atliekas. Lojas upe 17. gs. kartēs saukta arī par "Vēžu ķēniņa strautu". Vietējie iedzīvotāji senatnē piešķīruši klintīm dzejiskus nosaukumus – Bruņinieka lēciens, Andreja klints, Mārtiņa siena, Loreleja, u.c.

Tādējādi šī noteikti ir viena no ainaviskākajām Latvijas mazajām upītēm un noteikti kļūtu ļoti iecienīta arī ūdenstūristu vidū, ja vien laivošanai netraucētu biežie koku sanesumi un sprosti, kas apgrūtina ērtu braukšanu. Tāpēc nolēmām upīti padarīt laivotājiem pieejamu, un februārī noorganizējām pirmās divas Lojas talkas, kurās sākām upi attīrīt no sakritušajiem kokiem. Tā kā tobrīd laukā vēl valdīja barga ziema, upi klāja ledus kārta (ko savukārt izmantojām, lai sarīkotu velobraucienu pa Lojas ledu:) ), kādēļ visus iespējamos šķēršļus laiviniekiem nevarējām apzināt, turpinājām darbu jau 21.aprīlī Lielajā talkā, kad vairāku kilometru garumā upi atbrīvojām no koku sanesumiem.

Lojas sakopšanas projektu plānojam pabeigt vasarā, kad būs zemāks ūdens līmenis, un upes lejteces iztīrīšanai ir nepieciešama vēl viena talka. Par talku, protams, tepat informēsim un piedalīties aicināsim arī Jūs.

Ar Lojas upes projektu saistītie raksti:

  • Pirmā Lojas talka: http://www.bicycle.lv/?p=4715
  • Lojas upes velobrauciens: http://www.bicycle.lv/?p=4596