RĪGAS KUNGI LIELAJĀ KRISTAPĀ 2016

“Latvijas koda” filma par velokurjeriem “Rīgas kungi” guvusi uzvaru visās trīs “Lielā Kristapa” kino balvas izvirzītajās nominācijās

lielaiskristaps

Nacionālais filmu festivāls Lielais Kristaps ir nozīmīgākais Latvijas kino nozares pasākums, kas dod iespēju vienkopus redzēt un profesionāli izvērtēt Latvijas jaunākās filmas, kā arī godināt Latvijas kino tradīcijas. Šogad balvas tika pasniegtas jau 28. reizi, bet filmai “Rīgas kungi” trīs nominācijās: labākā īsmetrāžas dokumentālā filma, labākais dokumentālās filmas operators – Juris Pīlēns un labākais montāžas režisors – Andris Grants.

Dokumentālo īsfilmu ciklu “Latvijas kods” Latvijas Televīzija producē sadarbībā ar Nacionālo Kino centru un Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

2015. gadā par vienu no Latvijas koda atbalstītajām filmām kļuva režisores Adrianas Rozes īsfilma “Rīgas kungi”. Īsfilmai ir divas galvenās līnijas – stāsts par velokurjeru kopienu. “Bet man pašai svarīgi bija runāt arī par to, kā piederība kādai sociālai grupai ietekmē mūsu uzvedību. Jo ikviens ikdienā pieder vairākām un dažādām sociālajām grupām – skolai, darba kolektīvam, interešu kopienām. Lūk, un mani interesē kontrasts starp to, kādi esam paši un kā maināmies sarunā, uzvedībā, attieksmē, kad esam kopā ar kādu no mūsu pašu izvēlētajām grupām”, precizē Adriana. Viņa pati no visām grupām, kam teorētiski pieder, kā galveno izceļ domājošos un vērojošos pilsētniekus. “Man patīk vērot un meklēt atbildi uz jautājumu – kas motivē mūsu rīcību, uzvedību? ” Viņa piebilst, ka par to arī runā savās filmās un mākslas darbos.

Filmas tapšanas procesā velokurjeri paskatījās uz sevi no malas kā uz sociālu grupu, kas veido Rīgas kopienu, līdz ar to radās lielāka atbildības sajūta par savu uzvedību un radīto ietekmi uz apkārtējo vidi un cilvēkiem, jo tikai apzinoties sevi, kā daļu no kopienas un savas uzvedības radīto ietekmi, mēs spējam lietas ieraudzīt savādāk, paldies režisorei Adrianai Rozei par to.