Radīta vides pārkāpumus fiksējoša mobilā aplikācija!

Mežā izgāzti atkritumi – gribi ziņot, bet nezini, kur īsti atrodies? Upē izlikti aizdomīgi tīkli – gribi ziņot, bet nezini, kam? Uzņēmums piesārņo vidi – gribi ziņot, bet nav jau vērts, tāpat nekas nemainīsies? Mainīsies, ja Tu palīdzēsi!

Daudzkārt, dodoties veloceļojumos, var ieraudzīt mežos izgāztus atkritumus, būvgružus, nelegālos tīklus, taču problēma ir tāda, ka ne vienmēr ir iespējams precīzi aprakstīt konstatētā notikuma vietu. Piemēram, braucot ar laivu pa ezeru, ieraugot tīklus, ir uzreiz skaidrs, ka bez precīzām koordinātām nemaz nav jēgas ziņot vides inspektoriem par pārkāpumu. Pie kam – vai tad vides inspektoru numurs vispār ir pie rokas? Un, ja nav telefonam zonas?

Šo iemeslu dēļ SIA “Velokurjers” pārstāvis Viesturs Silenieks Valsts vides dienesta (VVD) vajadzībām izdomājis aplikāciju pārkāpumu ziņošanai vides jomā.

Vides pārkāpumus fiksējošā mobilā aplikācija izstrādāta ar mērķi veicināt sabiedrības atbildību pret vidi un izglītot par tās saudzēšanu, kā arī valsts, pašvaldību un nevalstisko organizāciju darbu vides aizsardzības jomā. Ar mobilās aplikācijas palīdzību cilvēki VVD varēs ziņot par augsnes, gaisa un ūdens piesārņojumu, kā arī par dažādām aizdomīgām darbībām un vērā ņemamiem vides pārkāpumiem, piemēram, atkritumiem, zvejas un makšķerēšanas rīkiem, upju un ezeru aizsargjoslu pārkāpšanu un citiem vides riskiem.

Visi ziņojumi nonāks pie VVD, kā arī būs pieejami īpaši šim nolūkam radītas tīmekļa vietnes interaktīvajā kartē. Sabiedrība tiks informēta un varēs sekot līdzi iesūtīto ziņojumu statusa gaitai no informācijas iesūtīšanas brīža līdz pārkāpuma novēršanai. Aplikācija darbosies ar Facebook un Draugiem.lv pasi, ar iesūtītajiem ziņojumiem būs iespējams dalīties Facebook un Twitter.

Aplikācija darbosies ar mobilo datu un GPS signāla palīdzību. Konstatējot vides pārkāpumu, tas būs jānofotografē, jāapraksta un jānosūta VVD. Līdzko VVD būs izvērtējis ziņojuma saturu, tas parādīsies interaktīvajā kartē, vietā, kur šis pārkāpums ir fiksēts. Tādējādi tiks ietaupīts VVD inspektoru darba laiks, meklējot pārkāpumu, un vajadzības gadījumā būs iespējams sazināties ar ziņojumu autoriem.

Ar aplikācijas palīdzību būs arī iespējams ne tikai paziņot par piegružotu vietu, bet arī pašam savākt atkritumus un par to paziņot sociālajos tīklos, tādējādi aicinot arī savus sekotājus pievienoties vides sakopšanai.

Šobrīd aplikācijai ir pamata versija, taču padomā ir vēl daudz dažādu uzlabojumu, kas padarīs procesu daudz atraktīvāku, saistošāku un praktiskāku arī Valsts Vides dienesta darbiniekiem.

Vairāk informācijas un pārskats par to, ko ziņo citi: www.videssos.lv

Projekts tapis ar Latvijas vides aizsardzības fonda (LVAF) finansiālu atbalstu.

VidesSOS from Viesturs Silenieks on Vimeo.