SIA “Velokurjers” pavada četrus riteņbraucējus ceļojumā uz Latviešu strēlnieku vārdā nosauktu kalnu pāreju Tadžikistānā

Lai atzīmētu Latviešu strēlnieku simtgadi, četri riteņbraucēji 2015. gada 22. jūlijā dosies uz Tadžikistānu, kur 1.augustā, datumā, kad pirms simts gadiem tika izdota pavēle formēt Latviešu strēlnieku bataljonus, plānots nokļūt līdz Latviešu strēlnieku vārdā nosauktai 5520 metrus augstai kalnu pārejai.

Tā kā velo brauciens notiks apkārtnē, kur augstums ir vairākus tūkstošus metru virs jūras līmeņa, tad naktī ir iespējama zema gaisa temperatūra un sniegs. Tādēļ ceļotāji būs aprīkoti ar visu nepieciešamo augstkalnu inventāru un pārtiku, jo vairākas dienas tuvākajā apkārtnē nebūs civilizācijas klātbūtnes. Šī iemesla dēļ ceļotājiem būs nepieciešams salīdzinoši daudz inventāra – gan pārtikas, gan ziemas apģērba zemām temperatūrām, gan visa nepieciešamā dzīvošanai +40 grādos, kādi būs zemienē.

Ekspedīcija notiks Tadžikistānā netālu no Afganistānas un Ķīnas robežas, Roštkalas, Iškašim un Šahdara reģionā, Vakhan kalnu grēdas apkārtnē. Ekspedīcijas dalībnieki ir Armands Mednieks, Mārtiņš Štrauss, Andris Čuda un Viesturs Silenieks. Diviem ekspedīcijas dalībniekiem jau iepriekš ir bijusi alpīnisma pieredze augstumā virs 6000 metriem un riteņbraukšanā 4655 metru augstumā.

Idejas un maršruta autors Viesturs Silenieks stāsta, ka “Latvijas simtgades gaidās Latvijas vēsturē var atrast daudz interesantu notikumu, faktu un liecību, kuras katrs var atzīmēt, izdzīvot vai pieminēt citādi. Latviešu strēlnieku vārds ir zināms ne tikai Latvijā, bet arī plašā pasaulē. 1983.gadā Latvijas alpīnisti Ulda Alkšņa vadībā bija uzkāpuši kādā Pamira kalnu pārejā un to nosaukuši Latviešu strēlnieku vārdā. Tas notikums jau sen ir aizmirsts, tāpat kā daudzi neatminas faktu par Latviešu strēlnieku simtgadi. Mēs, braucot un kāpjot kalnā, vēlamies atgādināt par Latviešu strēlnieku lomu Latvijas vēsturē.”

Armands Mednieks: “Pēc savas ilgadējās pieredzes kalnu tūrismā un velotūrismā varu teikt, ka mums ir spēcīga, zinoša un atbildīga komanda, ar kuru var doties visdažādākajos ceļojumos, piedzīvojumos un pat avantūrās. Tādēļ šis ir kārtējais izaicinājums, kas vienkārši ir jāpieņem un jāpaveic.”

Mārtiņš Štrauss: “Mums kā komandai ir izstrādāta vienota forma – krekli ar strēlnieka siluetu un uzrakstu “Latviešu strēlniekiem 100”. Viens no šādiem krekliem ir pasniegts Latvijas Valsts prezidentam kā valsts bruņotā spēka augstākajam vadonim, un viens Aizsardzības ministram. Latvijas iedzīvotājiem vienmēr jādzīvo tā, lai mēs būtu kā vienotā komandā, un miera laikos, esot kalnos, komandas nozīmi vislabāk var novērtēt”.

Apvidū, kur ceļotāji dosies, ir vairākas nozīmīgas virsotnes – Kārļa Marksa virsotne 6734m un Fridriha Engelsa virsotne 6507m. Tā kā reģionā, kurā plānots doties, nav piekļuves sakariem, tad atskats par notiekošu būs pieejams tikai pēc atgriešanās Latvijā 8.augustā.