SIA “Velokurjers” talka Ķūļciemā – Sv. Arsēnija pareizticīgo baznīcas sakopšana

17. novembrī SIA “Velokurjers” komanda kopā ar domubiedriem devās uz Talsu novadu, lai sakoptu Ķūļciema aizmirsto pērli – Sv. Arsēnija pareizticīgo baznīcu. Baznīca jau vairāk kā 50 gadus nedarbojas, bet par tās kādreizējo godību atgādina tikai ārējās akmens sienas un ozolkoka krusts laika zoba skartajā tornī.

kulciems

Iecere sakopt baznīcu radās SIA “Velokurjers” valdes priekšsēdētājam Oļegam Stoļarovam kādā oktobra svētdienā ģimenes izbraucienā pa Kurzemi. Braucot cauri Ķūļciemam garām labi iekoptajai brīvdabas estrādei, sporta laukumam, Tautas namam un daudzdzīvokļu mājām. Kalnā kā kuģis no akmens mūrēts pretī vērās meklētā Ķūļciema Sv. Arsēnija pareizticīgo baznīca. Varenais zvanu tornis un ar koka šindeli nosegtais jumtiņš virs tā atgādināja luterāņu dievnamu, tik krusts lika saprast, ka tas ir pareizticīgo dievnams. Tuvojoties ēkai, sirds sažņaudzās – skaistās logu ailes bez rāmjiem un stikliem, durvju vietā daži dēļi, grīdas segums daļēji izlauzts. No senās godības nav palicis vairs nekas, tik no griestiem virs altāra daļas uz lūkojas krusts. Sienas vietām rotā baznīcai nepiedienīgi uzraksti, kas tapuši ne jau aiz ļaunuma, bet aiz neko ko darīt. Mētājas izdzertas un sasistas alkohola pudeles.

Oļegs Stoļarovs, SIA “Velokurjers” valdes priekšsēdētājs: “Dievnamā uzturējāmies ilgi. Apstaigājām tā pamesto apkārtni un iztēlojāmies kāds būs tā liktenis nākotnē… Kaut kas mūs ļoti uzrunāja. Aizdomājāmies, kas būtu jādara, lai saglābtu ēku – ir vajadzīgs jumts tornim, jāiestiklo logu ailes, jāieliek durvis un jāaicina saimnieks Dievs un viņa ļaudis – draudze. Mājup devāmies ar sajūtu, ka šī nejaušā satikšanās ar Dieva namu Ķūļciemā ir kāda zīme.”

Oļegs sazinājās ar Ķūļciema bijušo pagasta priekšsēdētāju, uzņēmēju Jāni Grigali, kurš zināja teikt, ka Sv. Arsēnija pareizticīgās baznīcas draudze vairs nav. Jānis Grigalis piekrita, ka tā kā vairs nav neviena, kas varētu apsaimniekot savu īpašumu, ir pienācis laiks “lasīt samestos akmeņus”. Savukārt nejaušā tikšanās ar Ķemeru pareizticīgo draudzes māsu Irinu Vakorinu un viņas ieinteresētība pamudināja izsludināt talku.

17.novembrī, dienu pirms Latvijas dzimšanas dienas, Oļega Stoļarova uzrunāti uz labo darbu pasākumu pulcējās SIA “Velokurjers” jaunieši, Ķemeru pareizticīgo draudzes ļaudis un Jānis Grigulis no Ķūļciema – kopā 23 talcinieki.

Vīri novāca koka bīstamās daļas tornī, iespēju robežās sazāģēja dēļus un sakopa grīdas segumu, ar trimmeri appļāva baznīcas apkārtni. Sievām bija slaucīšanas darbi, nezāļu ravēšana no durvju sliekšņa un bezgalīga kļavu lapu grābšana. Vīri to vien spēja kā nest tās uz ugunskuru. Nepagāja ilgs laiks kā talciniekiem pievienojās kāds pāris no blakus mājas – Ivans un Olga, pēc tautības ukraiņi, pēc ticības pareizticīgie.

Tumsai metoties, talka tika noslēgta ar Dievnama zvana iezvanīšanu pēc daudziem, daudziem gadiem, lūgšanām pie pareizticīgo ikonas un Latvijas sarkanbalti sarkanā karoga, un krusta ceļa ap Dievnamu. Talciniekiem pievienojās vēl divas vietējā ciema kundzes, kuras īsā sarunā atminējās Dievnama labākos laikus, novērtēja šajā dienā paveikto un izteica vēlēšanos pievienoties nākamās talkas darbos. Tikmēr netālu esošie jaunieši solīja pieskatīt Dievnamu.

SIA “Velokurjers” izsaka pateicību talkas dalībniekiem!