Savienot Austrumus un Rietumus ar gobu alejām

lorbergconnectPārpublicēts no laikraksta “Jūrmalas Vārds”, Nr.23 (109), 18.06.2015

2337 kilometri — 200 gobas — 12 dienas — 6 valstis

Vācu uzņēmēja no Berlīnes Stefana Lorberga izveidotā četru velobraucēju grupa pie Brandenburgas vārtiem 30.maijā devās braucienā no Berlīnes uz Sanktpēterburgu. Brauciens „Lorberg Trees-Connect” noslēdzās 10. jūnijā Sanktpēterburgā, kur tajās dienās notika 52. Starptautiskās ainavu arhitektu federācijas kongress.

Projekts “Trees Connect” ir aicinājums pārvarēt robežas starp prātu un sirdi, starp Rietumiem un Austrumiem. Laikā, kad notiek neviennozīmīgi politiski procesi, „Lorberg” kokaudzētava ar saviem partneriem vēlas dot signālu miera atbalstīšanai vienotajā Eiropā.

Velobraucējiem, izbraucot maršrutu Berlīne — Pēterburga, nācās veikt kopējo distanci 2350km garumā, kuru viņi pārvarēja divpadsmit dienās. Brauciena laikā tika stādītas īpašas šķirnes gobas, kuras pārsvarā izmanto ielu apzaļumošanai. Koku stādus sponsorēja kokaudzētava „Lorberg”. Koku stādīšana notika vairākās vietās visā ceļā no Berlīnes līdz Pēterburgai, un kopumā tika iestādīti 200 koki. Akcija saskaņota ar attiecīgajām pilsētu pašvaldībām.

Koku alejas, kas stiepjas dažādās Eiropas valstīs, simbolizē vienotību starp Rietumiem un Austrumiem. Tāda izmēra (4-5m augstu) koku stādu cena ir 300-400 Euro. Stādus veda īpašs kravas auto, kas devās velosipēdistiem pa priekšu, lai, viņiem ierodoties konkrētajā vietā, tehniski samērā sarežģītais un ilgais process jau būtu noslēdzies — koki būtu jau iestādīti.

Laikā no šī gada 4.jūnija līdz 6.jūnijam brauciens šķērsoja Latviju, veicot vairāk kā 500 km. Projektu atbalstīja arī velosipēdisti no Latvijas.

Grupa braucienu pa Latviju sāka ar trim braucējiem, bet drīz jau bija četri, jo pie Latvijas robežas satikās ar Renāru no Latvijas uzņēmuma “Velokurjers”. Viņš zināmu laiku pavadīja grupu mūsu valsts teritorijā. Vakarpusē, kad braucēji sasniedza Kuldīgu, viņus sagaidīja vakariņas un dzīvā mūzika.

Nākamajā dienā „Lorberg” grupa tikās ar Kuldīgas riteņbraucēju klubu un kopā devās Rīgas virzienā desmit vietējo braucēju pavadījumā.

„Lorberg” grupa sadarbībā ar Latvijas uzņēmumu SIA „Ķikši” iestādīja desmit kokus arī Ķemeros, izveidojot nelielu gobu aleju netālu no Ķemeru sanatorijas — no „Ķirzaciņas” dziednieciskā avota uz ūdenstorni.

Vakarā, kad grupa sasniedza Rīgu, viņus sagaidīja velokurjers Māris Jonovs, kurš izrādīja viesiem galvaspilsētu un piedāvāja vietējos ēdienus. Brauciena dalībnieki arī piefiksējuši, ka, braucot cauri Rīgai, tā satikusi jeb fiksējusi aptuveni 150 velosipēdistu.

Nākamajā rītā grupa kopā ar Vairi Jankovski no SIA „Ķikši” un „Velokurjera” pārstāvjiem devās tālāk pa Siguldas šoseju. Grupa sasniedza Siguldu apsteidzot grafiku un devās kopīgā izbraucienā ar vietējiem bērniem. Pēc pusdienām daļa Latvijas braucēju devās prom, kamēr citi viņus pavadīja līdz valsts robežai, lai pēc tam dotos visu garo ceļu atpakaļ līdz Rīgai.

Kopumā LORBERG komanda ļoti novērtēja Latvijas Riteņbraucēju apvienības un SIA “Velokurjers” sniegto atbalstu.

10.jūnijā sportistu grupa ieradās Pēterburgā. Tieši tur, kongresa noslēgumā, projekts “Trees Connect” vainagojās ar pēdējo koku iestādīšanu.